DMO je diagnóza, ktorá sa nedá vyliečiť, ale dajú sa zmierniť následky a rôznymi cvičebnými a inými metódami sa dá skvalitniť život každého človeka postihnutého touto diagnózou. Sú metódy, ktoré lekárska odbornosť uznáva a sú plne alebo čiastočne hradené poisťovňou a sú metódy, ktoré sú „alternatívne“, ktoré väčšinou nie sú hradené a všetko to držia na svojich bedrách rodičia a najbližší. Nie všetky metódy a spôsoby liečby sú vhodné pre všetkých, niektoré nám nie sú sympatické, niektoré nie sme schopní využiť z finančných dôvodov.
Ale jeden liek máme všetci, len záleží na tom či ho vieme podať.
Najväčším liekom je láska, úsmev, pohladenie a prijatie toho nášho „iného človiečika“ do svojho života.
My sme zatiaľ použili tieto:
Vojtova metóda – cvičiť vojtovu metódu sme začali približne po polroku od Sebastiánkovho narodenie. Do troch rokov sme cvičili intenzívne tri krát denne. Do štvrtého roku dvakrát denne, ďalší trištvrte rok jeden krát za deň, s tým , že sme začali kombinovať s posilňovacími cvikmi a detskou gymnastikou. Teraz momentálne máme pauzu, pretože Sebastián nespolupracuje tak ako, by mal. V apríli na rehabilitačnom pobyte, by sme mali zasa znovu začať s novými cvikmi.
Canisterapia – prvý krát sme sa s canisterapiou stretli v Dunajskej Lužnej na rehabilitačnom pobyte. V roku 2008 sme natrafili na pani Martu so psíkom Lakym, kde sme chodili súkromne. Pani Marta pravidelne so svojimi psíkmi Lakym a Teom už druhý rok navštevuje špeciálnu škôlku, kde sa tejto terapie zúčastňuje aj Sebastián.
Hydroterapia – navštevovali sme kurz Plaváček, ktorý organizovalo DIC. V lete 2009 sme zúčastnili liečebného pobytu v Grécku. Po pobyte mal Sebastián uvoľnené nohy, ruky, upravilo sa mu trávenie.
V marci by mal začať ďalší kurz Plaváčka.
Akupunktúra- od marca 2008 asi rok a pol, sme navštevovali MUDr. Borisa Ivaniča, pravidelne každé dva týždne. V tom istom období sme zmenili aj neurológa a snáď aj stabilizovaním epilepsie a spolu s akupunktúrou, sa Sebastián posunul po mentálnej stránke.
Akupresúra, masáž, vyťahovanie spastických dolných a horných končatín – tieto procedúry sme absolvovali vždy na rehabilitačnom pobyte.
V septembri 2009 sme náhodou narazili na MUDr. Pavla Navrátila, ktorý sa venuje alternatívnej medicíne. Prvé dva mesiace boli návštevy intenzívne 4-5 krát do týždňa.
Teraz pokračujeme ďalej, návštevy sú 2-3 krát do týždňa, každý deň doma masírujeme a vyťahujeme.
Cvičenie na fit lopte- cvičíme na dvoch loptách. Na veľkej cvičíme cviky hlavne na chrbát, bruško. Na malej lopte trénujeme rovnováhu. Sebastián na loptách cvičí veľmi rád.
Vertikalizácia- v Dunajskej Lužnej sme chôdzu trénovali špeciálnom závesnom trenažéri. Teraz sme znovu začali trénovať v chodítku Lojzík. Je to ťažšie ako chodiť za ruky, pretože tu sa musí snažiť sám sa udržať v stoji a musí tlačiť chodítko, ktoré má tiež svoju váhu. Zatiaľ mu musíme pomáhať tlačiť chodítko a udržiavať smer. Ale keď sa ženie za správnym cieľom (čokoládou), prejde pár krokov sám.
Pohybové cvičenie podľa MUDr. Kleplovej – nácvik koordinácie pohybu rúk podľa DVD spojené s hudbou, ktorá udáva tempo. Toto cvičenie robí Sebastián s babkou, je to hlavne na koordináciu rúk, učenie dodržiavať tempo, je to formou hry.
Neurologická liečba: Cerebrolyzín – 2 série
Botulotoxín – 1x